GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

3, KÖPRÜNÜN GÜZERGAHI (ENSONHABER.COM) 30.04.2010

Aşağa gitmek

3, KÖPRÜNÜN GÜZERGAHI (ENSONHABER.COM) 30.04.2010

Mesaj  YUSUF Bir Cuma Nis. 30, 2010 8:45 pm

Sarıyer'in sessiz sakin 'uç köyü' Garipçe... Sit alanı olduğu için çivi bile çakılamayan köy yakında 6 milyar dolarlık bir projenin ana ayağı olacak.

Sarıyer’in Karadeniz’e bakan en kuzey ucunda bulunuyor Garipçe köyünün nüfusu 450, hane sayısı 100. Köprünün yapılacağı burnun adı Büyük Liman. Geçim kaynağı balıkçılık olan köy SİT alanı ilan edilmiş durumda ve imara açık olmadığından dolayı, mevcut evlerin dışında yapılaşmaya izin verilmiyor. Geçen yıllarda yapılan kaçak bir yapı anında yıkılmış. Hafta içi olması nedeniyle köy fazla kalabalık değil. Ancak köylülerin verdiği bilgilere göre, hafta sonu adım atılmıyor.


'Doğanın yapısı bozulmaz'
Garipçe muhtarı Ferudun Berber memnun: “Bu işe karşı değilim, aksine sevindim. Bu yol olunca Bulgaristan’a bir saatte gideceğiz. Kamyonlar milli servet değil mi? Köprüye köylü halkı neye karşı olduklarını bilmiyorlar. Doğal yapının nesi bozulacak? Sonuçta maden aranmayacak . Alt tarafı iki direk koyacaklar. Burası orman köyü. 4 bin 800 metrekare orman var. Köprünün ayağı sadece iki tanesi ormana düşer. Bu da 600 metrekare eder. 600 metrekarenin kime ne zararı olur? Vatandaş buranın imarı yok, devlet köprü yapıyor ben niye ev yapamıyorum diye karşı çıkıyor.”

Burası insanların huzur bulduğu yer, huzurumuz kaçmasın'
Köyde iki restoran var. Garipçe Aydın Balık’ın sahibi Emre Serter endişeli: “Burası insanların hafta sonları kahvaltıya geldiği, huzur bulduğu bir yer. Huzurumuzun kaçmasını, doğanın tahrip edilmesini istemiyoruz.” Mevlide Kamburoğlu ise, köprünün yapılacağı burnun yamacında yaşıyor. 71 yıldır aynı evde olduğunu anlatan Mevlide teyzenin dileği net: “Köprü yapılsın ama evimizi elimizden almasınlar. Biz burada doğduk büyüdük. Köyümüz giderse biz nereye gideriz.”

avatar
YUSUF
Admin

Mesaj Sayısı : 248
puan : 13258
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 28
Nerden : ANKARA

http://galibi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz