GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

EHL-İ KİTÂB’A ÇAĞRI

Aşağa gitmek

EHL-İ KİTÂB’A ÇAĞRI

Mesaj  MESUT Bir Cuma Nis. 30, 2010 10:52 pm

EHL-İ KİTÂB’A ÇAĞRI


Bismillâhi'r-Rahmâni'r-Rahîm

“De ki : Ey ehl-i kitap!Sizinle bizim aramızda anlamı eşit kelimeye geliniz. ALLAH’tan başkasına tapmayalım. Ona hiç bir şeyi eş tutmayalım ve ALLÂH’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilahlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman : ‘Bizim müslüman olduğumuza şahitler olun’ deyiniz.” (Âl-i İmrân Sûresi, 64)

İslâmiyet doktrindir. semâvî din “lâ ilâhe illallâh”ı bozmadığı müddetçe kul müslümandır!
MERHAMET-İ İLÂHÎYENİN HUDÛDU YOKTUR


Bismillâhi'r-Rahmâni'r-Rahîm

“O vakit ALLAH’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın. Şâyet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet, bağışlanmaları için duâ et, işlerinde onlara danış. Artık, kararını verdiğin zaman da ALLÂH’a dayanıp güven. Çünkü, ALLAH kendisine sığınanları sever.” (Âl-i İmrân Sûresi, 159.)

Bu âyet-i celîlede, Peygamber Efendimiz’e, dolayısı ile cümle kullarına buyurulduğu gibi, rahmet-i ilâhîyi mülayemetle, incitmeden, enâniyete düşüp de karşındakini rencide etmeden anlatmanın, ALLÂH’ın rahmeti olduğunu beyanla, Hazret-i ALLAH insan mîzâcının okşanmaya daha müsâit yaratıldığını îzah ediyor!.

“Onları evvelâ sen affet, bağışlanmalarını dile!.” Rahmeti ilâhiyenin zuhuru Merhamet-i ilâhîyi düşünebiliyor muyuz?

Bir kadın Pazar yerinde çocuğunu kaybetmişti. Nice sonra buldu. “--Yavrum” diye öğle bağrına bastı ki; bu olaya şahit olan Hazret-i Resûl-i Ekrem Efendimiz ashâbı ile çok duygulandılar. Fahr-i kâinat Efendimiz ashâbına sordular :

--Bu kadın çocuğunu ateşe atar mı?

--Hiç atar mı, ya Resulallah! Dediler.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“--Allâh’ın rahmeti ve merhameti karşısında bu kadının merhameti zerre dahi olamaz!.”

Bu rahmet-i ilâhiye tecelli ederse inşa-ALLAH Cehennem memurlarına pek iş düşmeyecek,. Bu abd-i âciz rahmet-i ilâhiyeden bahsederken : “Siz böyle anlatır iseniz, ibâdet ve tâat zahmetine kimse iltifat etmez” diyenler oldu ve daha çokda olabilirler. İşte, bu türlü düşünen ilimden Rabbımın sonsuz rahmetine sığınırım. Bunlara benzer düşüncenden kurtulmak istiyorsan, ilme’l-yakîn yetmiyor; ayne’l-yakîn, hakka’l-yakîn yaşa. Bunun ismi Hazret-i Kur’ân’a uygun tasavvufu kabul edip yaşamaktır. Nâ-ehlin hareketlerine bakıp da hüküm vermeye kalkışma. Şunu bil ki bu tertîb-i ilâhîdir. ALLÂH’ın vazîfelendirdiği, verâset-i enbiyâ olan “evliyâ”ya “dost” demek nasıl îzah edilir. Daha geniş açmak kısmet olur, inşa-ALLAH.

Aynı konuyu mükerrer olarak tekrarlamaya mecbur oluyorum. Sebebi ise Mâide Sûresi, 51. âyete yanlış mânâ verilerek Ümmet-i Muhammed’i haklı olarak düşman gördüler. Hala devam ediyor. Bazan “diyalog yapacağız” deseler de inanma. Diyalog nerde, biz neredeyiz.. Hala aldığımız dini tedrisat ile bağdaşmayan bir hal.. Şunu iyi bilelimki, geç olsa da İslam’ın gereği milletler arası diyalog sağlanacak. Şeriat-ı Muhammedîden gayrısının diyalog olmasa da buna ihtiyaçları yok. Biz Muhammedilerin var. Zoraki değil, mana ilmimizle idrak edelim. Zamanı geçirmeyelim, inşâ ALLAH!...
avatar
MESUT

Mesaj Sayısı : 27
puan : 12691
Kayıt tarihi : 23/04/10
Yaş : 41
Nerden : kütahya

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz