GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

İMAN (AMENTÜ)

Aşağa gitmek

İMAN (AMENTÜ)

Mesaj  Üzeyir Bir Ptsi Mayıs 03, 2010 9:13 pm

Bütün Şeriatların AMENTÜSÜ birdir.

ALLAH'a iman
Meleklerine iman
Kitaplarına İman (Ayrı görmeden)
Resullerine İman (Ayrı görmeden)
Ahirete (Öldükten sonra dirileceğine)
Kadere, Hayrın ve Şerrin ALLAH'tan olduğuna iman.

Bu esaslar üzere yaşayabilen kullar Mümindir,Muttakidir.Şehadet nasip olan bahtiyar Görerek der ki "ŞAHİDİM ki ALLAH'tan başka İLAH yoktur."
Hangi Şeriat üzere yaşıyor ise Neticesi Peygamberinin Kulluğuna ve Resulüğüne Şahitliğidir ki MUHAMMED Resulullah,İSA Ruhullah,MUSA Kelimullah, İBRAHİM Halilullah ... demesi AYNI MANAYI İfade eder.
EHLİ KİTAP'ta AYRILIK yoktur.Tek din İSLAM,Adem a.s dan kıyamete Bütün Şeriatler İSLAM'dır.
Din bir ŞERİATLER farklıdır.TEK ÜMMET DİLEMEYEN Hz.ALLAH'tır.Maksat HAYIRDA YARIŞMAKTIR.

Sana da kendinden önceki Kitabı doğrulayıcı ve onu kollayıp koruyucu olarak Kitabı gerçekle indirdik. Artık onların aralarında Allâh'ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen gerçekten ayrılıp onların keyiflerine uyma! Sizden her biriniz için bir şeri'at ve bir yol belirledik. Allâh isteseydi, hepinizi bir tek ümmet yapardı, fakat size verdikleri içinde sizi sınamak istedi. Öyleyse hayır işlerine koşun, hepinizin dönüşü Allah'adır. O size ayrılığa düştüğünüz şeyleri haber verecektir.
Maide 48iman (amentü
avatar
Üzeyir

Mesaj Sayısı : 32
puan : 11931
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 33
Nerden : Ankara

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz