GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

İ S T İ H Â R E

Aşağa gitmek

İ S T İ H Â R E

Mesaj  MESUT Bir Ptsi Mayıs 03, 2010 10:54 pm

Peygamber Efendimiz buyurdular ki:

“Siz bilmediğiniz mühim şeyleri Hazret-i ALLÂH’a sorunuz.”

Bilmediklerimizi her ilim yed-i kudretinde olan Hazret-i ALLAH’a peygamber efendimizin işaret buyurduğu gibi sormamıza istihâre denildi. Ehl-i tasavvufun târif ettikleri istihareyi inanarak acebasız yapmaya çalışalım:

Aldığımız cevabı önemseyecek imana sahip değilsek yapmayalım. İstihare falcılık, cincilik, gayıptan haber vermek hiç değil, kulun aczini itirafı anlamındadır. BİLMEDİĞİ MÜHİM MEVZULARI HZ ALLAH’A SORULMASININ ELÇİSİ AHİR ZAMAN PEYGAMBERİ HAZRET-İ MUHAMMET MUSTAFA (S.T.A.V.) EFENDİMİZİN TARİFİ ÜZERE YAPILMASINA “İSTİHARE” BUYURULDU.

MÜRACAATINDA ACZİNİ İTİRAFLA BİLDİRİLMESİNİN, ACZİNE UYGUN ANLAYABİLECEĞİ GİBİ OLMASINI SAMİMİYETLE RİCA EDECEK. VE CEVABI İSTİHAREYİ YAPANA VERİLİR BAŞKASI NA VERİLMEZ! GÖRDÜĞÜ MANA MÜRACAATINDA AÇIK OLACAK. BEYAZ GÖRDÜM, SİYAH GÖRDÜMLE KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN!.

İSTİHARE MÜRŞİDİNİ GÖRMESİ İÇİN YAPILIR!. EVLENMEK İÇİN YAPILAN İSTİHARELER GÖRGÜ İÇİN YAPILMAZ, HAKKINDA HAYIRLI OLMASI İÇİN RABBINA İNANAN İNSANLARIN MÜRACATIDIR TAVSİYE EDİLİR.

NETİYCEYE TAHAMMÜL SADIK, MUHİP, EHL-İ İMANIN KEMALATIDIR.

İstihareyi, sana tarif eden selahiyyetli zata ilave etmeden, noksan da söylemeden anlatacaksınız. O zat nasıl tabir etti ise öyle kabul edeceksin. Çünki gördüğün mana senide tatmin edecek!.

Tekrar ediyorum: Renk meselesi değil. Beyaz, yeşil önemli değil. Tatmin olacak cevap alacaksın.!.

Cevap alamadınsa istihareni tekrar edeceksin. 9 gün kadar yapılması tavsiye edilir. Cevap gelmedi ise kimseden vazife alınmaz. Alır ise alan da veren de ind-i ilâhide mesuldür!.

Başkasına verilen cevap kesinlikle muteber değildir. Gafil olma. İstidayı sen verdin, cevabını sen alacaksın.

Başka nedenle yapılan istiharelerden mutlaka görüntü beklenmez imandan gelen müracaat usulüdür makbuldür

İSTİHARE NASIL YAPILIR?

Sıhhatin normal olacak. Yatma zamanı abdestin olsa da yeniden aptest alacaksın. İki rekat istihâre namazına niyet ederek namaz kılacaksın. Fâtiha’dan sonra Kâfirûn ve İhlas sûreleri tavsiye edilir.

Selamdan sonra üç İhlas bir Fâtiha Peygamber Efendimiz’in mübârek rûhuna hediye edilir. Üç İhlas bir Fâtiha Hulefâ-i Râşidîn Efendilerimizin ruhlarına hediye edilir. Tekrar üç İhlas bir Fâtiha Gavsü’l-Azam Seyyid Abdulkâdir Geylânî, Seyyid Ahmede’l-Kebir er-Rufâi, Seyyid Ahmede’l-Bedevî, Seyyid İbrâhim Düssûkî, Şeyh Ebu’l-Hasan Ali Şâzilî, Şâh-ı Nakşibend Muhammed Bahâaddin Efendilerin ve kâffe evliyâullâh’ın ruhlarına hediye edilir.

Üç salevât-ı şerîfe okunur: “Allâhümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammed” diye. Üç istiğfar, “estağfurullah el-Azîm” diye.

On bir İhlas, on Fâtiha okunup, istihâreyi ne için yaptınsa onu dile getireceksin. İntisap hakkında ise örneğin : “Yâ Rabbi, zâtına kulluk vecîbemi lutf u ihsânınla yerine getirmek istiyorum. Rızânı kazanmam için mîzâcıma uygun, vazîfeli kıldığın vârisü’l-enbiyâ olan hangi kulunu rehber edineyim? Îmânım odur ki, dünyâyı bu türlü rahmetinle her zaman bezedin. Kıyâmete kadar da ihyâ edeceksin. İhtiyârımla yalvarıyorum, lütfet. Âcizim!

RAHMETİNE VESİLE KILDIĞIN VARİSÜ’N-NEBİ, NEDİM-İ İLÂHİ OLAN MÜRŞİDİMİ İHSANINLA AÇIK GÖSTER!.

Rızana uyumlu, emr-i ilâhiye uyumlu, rahmetine yol almamı ihsan et ” diye niyaz edersin..

Abdestli olarak sağ tarafına sağ avucunun içine başını koyup, “Yâ Fettâh!” diye yatacaksın.

Açık açık görene kadar devam eyleyeceksin. Sen mutmain olmadıkca başkalarına ” kanmayasın. Başkasının görmesi mûteber değil. Mürâcaatı sen yaptın. Sana, kısmetin varsa mutlakâ bildirilir. Bildirilmeden, sakın kimseden bu türlü vazîfe alma. İstihâren çıkınca, sana istihâreyi veren kişiye istihâreni anlat. Ne diyorsa öyle yap. Sakın bâzı câhiller gibi kendi kendine değerlendirme. Peygamber Efendimiz hâssaten tavsiye buyurmuşlardı.

MÜRŞİDİNİ BULDUN MUTMAİN OLDUN İSE İSTİHARESİZ BİAT EDEBİLİRSİN!,

DİKKAT! İSTİHARE YAPTIKTAN SONRA CEVAP ALMADAN ÖMÜR BOYU DEVAM ETSEDE KİMSEDEN VAZİFE ALAMAZSIN!.

FALCIDAN CİNCİDEN UZAK DUR. PEYGAMBERİMİZ EFENDİMİZ BUYURDULAR Kİ: “KÜLLÜ MÜNECCİM KEZZAB” (bütün müneccimler yalancıdırlar).

Cinnî hallerdir. Cin tâifesi benî Âdem’den daha fazla bilgiye sâhip değildir. Çünkü Cenâb-ı Hakk’ı benî Âdem kadar bilemediler, bilemezler de...

ALLAH’TAN BAŞKA İLÂH YOKTUR, İLLÂ ALLAH VARDIR. ONUN ŞERİKİ, NAZİRİ YOKTUR. GÜÇ VE KUVVET BİZATİHİ HZ. ALLAH’A MAHSUSTUR!.

BÜTÜN ALEM ONUN YED-İ KUDRETİNDEDİR. İZAFİDİR,MECAZİDİR, Bİ-ZATİHİ DEĞİLDİR!.

PEYGAMBER EFENDİLERİMİZ DE İLÂH DEĞİLDİR. CÜMLESİ HZ. ALLAH’IN KULUDUR, ABDİDİR, ELÇİLERİDİR!. HZ. ALLAH’I VE ELÇİLERİNİ BU VEÇHİLE BİLESİN.

MÜTTAKİ, İTTİKA SAHİBİ, MÜ’MİNİN İMANI BU YÖNLÜDÜR!....
avatar
MESUT

Mesaj Sayısı : 27
puan : 12691
Kayıt tarihi : 23/04/10
Yaş : 41
Nerden : kütahya

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz