GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

KUL OLMAK!

Aşağa gitmek

KUL OLMAK!

Mesaj  YUSUF Bir Cuma Mayıs 07, 2010 6:01 pm

Dünya ve ahirette mesut olmak istiyorsak yaradanımıza kul olmanın zevkine erme çabasında olalım.
Rabbımıza layık kul olmanın hazzından, zevkinden uzak durmayalım. Sonsuz rahmet-i ilahiden nasipli, ihya olmuş, rahmet-i ilahiyeye vesile kılınmış bahtiyar kullarının saflarında bulunmak gayemiz ve zevkimiz olsun.
kulluk vazifemizi iman ve samimiyetle icra edebilmemiz gene yaradanımızın rahmeti olan mana ve gönül gözü ile görmek ve gerçegi lüzumu kadar bilmek.... Rahmetinden mahrum eylemesin..

Hazret-i ALAH'tan lütfedilen tavır ve hareketlerimizle, lisan-ı hal ile yakarmayı ve istemeyi bilelim. Nazargah-ı ilahi olan kalbe yolu ugramayan arzu ve isteklerin huzur-u ilahiden iltifat gördügü ender görülür.

Kalpten beyine geçen gönül yolu, ehl-i halin ehl-i aşkın yoludur.
Beyinden kalbe akış ise ilme'l-yakından öteye yolu muhaldir

Muhammet İkbal'in uyarısını gönül kulagı ile dinle, tefekkür et.
Rahmet-i ilahi olan sebeplere tevessül etmeden maddeyi de manayı da elde etmek zehabına kapılmak safdillik olur. Bu saflık tertemiz safiyet degil, kusura bakma salaklıktır.

''İlim toplayıp yığmışsın,

gönlü ihmal etmişsin,

o kaçırdıgın servete acıyorum.''


Ey beni Adem! Sen Adem'e musahhar kılınan mahluk ve eşya degilsin. Hazret-i ALLAH'ın bilinmesine vesile kıldıgı, yaratılışın sırrı ve çekirdegisin. Diger mahlukata benzer yönün aşikar, amma sen mana denizi insan olmaya musait yaratılmış Beni Ademsin. Aşk-ı ilahiden yaratıldın. yaradanını bilmeye musait kılındın. Aczini bildigin kadar yaratıcını bilmene imkan ve fırsat verildi.

Bu fırsatı bildigin kadar yaradanına hamd ederek, şükrederek, kesir zikrederek, emr-i ilahiye intibak etme zevki ile hayatına idame ettirmeye çaba gösteren, gerçegi hayatının her safhasında görerek, yaratıcısına hayranlık duyan, sadık insan! Hiç şüphen olmasın, bu meziyetlerin hepsi şahit ki, sen yaradanına aşıksın.

Aşk mana itibaryle ilahidir. Mecazi aşk olmaz. Mecazi olan istekdir arzudur.
Nefsin ihtiyacıdır. Mecazi aşk özlemini duydugu o nesneye vuslatla biter. İlahi aşk ise ilahinin tecellisi nefsin hazzının dışında, ruhun gıdası yaratılışın sebeb-i hikmeti, insanlıgın hal belgesi... mana anlamı ''TASAVVUF''tur!
avatar
YUSUF
Admin

Mesaj Sayısı : 248
puan : 13142
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 28
Nerden : ANKARA

http://galibi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz