GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

İçtihatsız kalan toplumlar medeni iken zamanla bedevîliğe dönüşürler

Aşağa gitmek

İçtihatsız kalan toplumlar medeni iken zamanla bedevîliğe dönüşürler

Mesaj  Üzeyir Bir Çarş. Mayıs 12, 2010 7:13 pm

“ İçtihatsız kalan toplumlar medeni iken zamanla bedevîliğe dönüşürler. Maalesef bin ikiyüz senedir “fitne oluyor” diye dînî içtihat kapısını kapatmışlar”

Muhkem ve müteşabih ayetlerin ve yapılmaması kesinlikle belirtilen günah-ı kebaire dışında, zamana göre müçtehitlerin içtihatları gereklidir ve elzemdir!. “Biz arza nice nice âyetler indirdik. O âyetleri insan-ı kâmil ve akl-ı selim okur” hitâb-ı ilâhîsi her zaman geçerli olup, yapılması elzem olan içtihat her dalda gereklidir. İçtihatsız kalan toplumlar medeni iken zamanla bedevîliğe dönüşürler. Maalesef bin ikiyüz senedir “fitne oluyor” diye dînî içtihat kapısını kapatmışlar. Tedrîsat ve muâmelat o günün seyrine bırakılmış. Bütün hesaplar geçmiş günün hesaplarına uygun düşsün, diye titizlikle üzerinde duruluyor. Bilmiyorlar mı ki, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Muâz bin Cebel (r.a) Efendimiz’i Yemen’e vâli tâyin ettiğinde Resûl-i Ekrem Efendimiz sordular:
--“Yâ Muâz, ne ile hükmedeceksin? ”
--“ALLÂH’ın Kitâbı ile.”
--“Kitap’ta bulamazsan? ”
--“Resûlullâh’ın sünneti ile”
--“Onda da bulamazsan, yâ Muâz? ”
--“İçtihâdımla, yâ Resûlallah..”
Hazret-i Peygamber (s.a.v) çokduygulandılar böyle bilinçli ve muhib bir ümmet bahşettiği için Cenâb-ı Hakk’a hamd ü senâ ettiler.
avatar
Üzeyir

Mesaj Sayısı : 32
puan : 11931
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 33
Nerden : Ankara

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz