GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

HZ. Allah’ın tevhit dinine verdiği isim “İslâmiyet”tir

Aşağa gitmek

HZ. Allah’ın tevhit dinine verdiği isim “İslâmiyet”tir

Mesaj  YUSUF Bir Cuma Mayıs 21, 2010 11:00 am

Zaman yalnızca duygusallık ve akılsızlık değil, bilgi, sabır ve idrak zamanıdır.
Günah-ı kebair dışında güzellikleri görebilme, bulabilme ve güzellikleri hayata mal edip yaşayabilme zamanıdır.
O zaman bu yönlü yaşamın ismi İslâmiyet’tir.

İslâmiyet ise bir toplumun tekelinde olmayıp umuma şamildir.
HZ. Allah’ın tevhit dinine verdiği isim “İslâmiyet”tir.

Bilcümle peygamber efendilerimiz Dîn-i İslâm üzere gönderildiler. Tabi olanların da cümlesi “Müslüman”dır. HZ. ALLAH’ın Kur’ân-ı Kerîm’de bildirisi budur.

İslâm’ın şartı yoktur. HZ. ALLAH’ın varlığını lisanen söylemesi beşer için yeterlidir. Artı ve gayrı ölçü HZ. ALLAH’a mahsustur.

İmanın şartı vardır. İman ehlinde zuhuru görülecek emr-i ilâhiye uygun görünüm sergileyen kuluna HZ. ALLAH “MÜTTAKİ, İTTİKA SAHİBİ VE MÜ’MİN” sıfatları taşıyan kullarını Hazret-i Kur’ân’ın ilk ayeti Sure-i Bakara’da tarif buyurmuşlardır:

Bismillâhirrahmânirrahîm

Kendisinde hiç bir şekilde şüphe olmayan o kitap. Müttekiler için bir hidayet kaynağı ve yol göstericidir.

O müttekiler ki gayba inanırlar, namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz mallardan tasaduk ederler.

Yine onlar sana indirilenlere ve senden önce indirilen kitab ve peygamberlere ve ahiret gününe iman ederler.

Onlar Rablerinden bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa ermişler ancak onlardır.
(Bakara Suresi, 2.3.4.5)

HZ. ALLAH insan olmaya müsait, manaya kapusunu açmış, kabiliyetli kullarına anlayacağı dilden ihsanı ile bildiriyor.

Anlamaya müsait kulun SADRINI, kulun samimiyetli, emr-i ilâhiye uyumlu yolunu, erbab-ı zikrin haline intibak ettiği nispette hakikatlerin akıştığı NAZARGAH-I İLÂHİ olan sadık kul, kalbinin mana yönüne yönelik hislerinde ve yaşantısında, muamelâtında emr-i ilâhiye uyumlu icraatının maddede zuhurunu görür de dünyada da itminan-ı kalbe sahip olur. Kemalâtlı imanının sesini baş kulağı da aşk-ı ilâhinin zuhurundan hak aşıklarına müjde çığlıklarının dışa yansıyan iman şahadeti “ENE RAZİ, ENTE RAZİ” (ben ondan razı, o da benden razı) diyenleri örnek alır ve gittiği yollarını yaşadığı zamana göre manaya sadık kalarak değerlendirir.

HZ. insana ALLAH için hürmet et. Yürüdükleri yolları sen de yol edin. Aynı yolda sen de yürümeye çalış ve azimli ol ki, bugünün şartlarına uygun, manevi rızıktan nasibini alasın.
avatar
YUSUF
Admin

Mesaj Sayısı : 248
puan : 12678
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 28
Nerden : ANKARA

http://galibi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz