GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

TEKKE VE ZAVİYELER

Aşağa gitmek

TEKKE VE ZAVİYELER

Mesaj  YUSUF Bir Ptsi Mayıs 31, 2010 2:00 am

Cumhuriyetin ilanından önce İstanbul’da “şeyhül meşayih” = Alimlerin alimi unvanı ile anılan ve Cumhuriyet döneminde İstanbul Merkez Efendi Camii imam hatibi iken 100 yaşını mütecaviz olarak vefat eden Nurullah Efendi, özel doktoru olan Prof. Dr. Naci Bor’a, aşağıdaki anekdotu bizzat kendisi anlatıyor :

Nurullah Efendi, ******’ün sekreteri olan amcazadesinden, kendisini ******’le görüştürmesini ister. O da Nurullah Efendi’yi Ankara’ya davet eder. O günlerde ****** bir vesile ile resepsiyon vermektedir. Sekreter, Nurullah Efendi’yi ******’le resepsiyonda karşılaştırarak görüştürmeyi planlar ve bu maksatla resepsiyona Nurullah Efendi’yi de davet eder. Gerçekten, arzu edilen bu görüşme gerçekleşir ve ******, Nurullah Efendi ile bir köşede hayli sohbet eder. O günlerde türbe, tekke ve zaviyeler kapatılmış bulunmaktadır. Söz bu hususa intikal edince ******, Nurullah Efendi’ye derki :

- Efendi Hazretleri, tekke, türbe ve zaviyeleri ben kapattım. Allah bana ömür verecek mi bilmiyorum ama, şayet ömrüm olursa, günü gelince bunları yine ben açacağım.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından, ****** ve Din Eğitimi (Ahmet Gürtaş)
avatar
YUSUF
Admin

Mesaj Sayısı : 248
puan : 13258
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 28
Nerden : ANKARA

http://galibi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz