GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

Hasbinallahü ve ni’mel vekil ve ni’mel Mevla ve ni’men nasir,gufraneke Rabbena ve ileykel masir’yetişiyor..

Aşağa gitmek

Hasbinallahü ve ni’mel vekil ve ni’mel Mevla ve ni’men nasir,gufraneke Rabbena ve ileykel masir’yetişiyor..

Mesaj  MESUT Bir C.tesi Haz. 05, 2010 9:05 am

“Hasbunallahu ve Ni'mel Vekil


Sıkıntıları Bertaraf Etmenin Üç Yolu: “Hasbunallahu ve Ni'mel Vekil”
Hz. İbrahim a.s. ateşe atılmak için mancınığa konulduğu zaman Cibril aleyhisselam:
“Bana ihtiyacın var mı” diye sordu. Hz. İbrahim a.s. O'na şöyle dedi;
“Sana hayır, ama alemlerin Rabbine evet!”
“Hasbunallahu ve ni'mel vekil ni'mel Mevla ve ni'me'n nasîr”
(“Allah Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”)
dedi de o yakıcı ateş kendisine “soğuk ve selametli” oldu.
Hz. Musaa.s. önünde deniz, arkasında düşmanı olduğu sırada:
“Hayır!.. Muhakkak ki Rabbim benimledir; bana doğru yolu hidayet edecektir”. (Şuara 62)
(Hayır, muhakkak ki Rabbim benimle beraber, O, beni hidayete (kurtuluşa) ulaştıracaktır.” dedi. ) Rabbine sığındı da O'nun izniyle düşmanından kurtuldu.
"Onlar ki, bazı kimseler kendilerine: "İnsanlar size karşı toplandılar, onlardan korkun" dediklerinde bu onların imanlarını artırdı ve: "Allah bize yeter o ne güzel vekildir" dediler." (Ali İmrân, 3/173)
Sıkıntıda mı kaldın, derdin mi var o halde sen de hakkıyla koruyan, çok esirgeyen, her şeye kadir, rahmet edenlerin en merhametlisi olan Rabbül Alemine sığın ve
“Hasbunallahu ve ni'mel vekil ni'mel Mevla ve ni'me'n nasîr” zikrinidilinden düşürme.
Gözümüzün Nuru Namaz
“Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile yardım isteyin” (2/153)
Sabır ve namaz, kurtuluşa ve huzura ermenin iki anahtarı.
Sıkıntıları, hüzünleri bertaraf etmenin en etkili ilaçları...
Allah Resulünün sıkıntılı, kederli olduğu anlarda gönlünü ferahlatmak için namaza durduğu rivayet edilir. Bedir'de savaşın en çetin anında güzide sahabeleri ile namaza yönelmeleri gibi.
Gönlünün daraldığı, kendini gergin hissettiğin zamanlarda Allah rızası için iki rekat namaz kılmayı bir dene. Göreceksin kendini çok daha iyi hissedeceksin.
Huzur içinde ve erkânına riâyet edilerek kılınan bir namazın mü’minde hasıl edeceği haz ve huzuru, ona başka hiç bir mazhariyet kazandıramaz. Yeter ki insan, bu mazhariyetin şuurunda olabilsin ve namazın kıymet ve değerini idrâk etsin!...Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun;o kadar çok ferah kapıları açmış ki..Namaz ile sabır ile yardım isteyebiliyoruz,salat-ü selamlarla,dualarla ferahlayabiliyoruz.


Tevekkül ile teslimiyetin müthiş huzurunu tadıyoruz..Nasıl eda edilir ki bu nimetlerin şükrü.Geçekten de ‘hasbinallah…’ duası ne güzel bir tevekkül ki;içimize müthiş bir huzur veriyor..Rabbim dilimizden düşürmesin..


Ne güzel bir teslimiyet,ne güzel bir tevekkül;tevekkül edilenlerin en hayırlısı olana..Bazen insanın içinde öyle garip huzursuzluklar ,nedenini bilmediği sıkıntılar oluyor ki;sebebi bile belli olmayan böylesi dertlerin dehlizlerinde kaybolmak üzereyken imdadımıza bir ‘Hasbinallahü ve ni’mel vekil ve ni’mel Mevla ve ni’men nasir,gufraneke Rabbena ve ileykel masir’yetişiyor..


Ve Musa aleyhisselamın o müthiş duası..Öylesine ferahlatıyor ,öylesine huzur veriyor ki..Ne demişti Musa aleyhisselam :

‘Rabbişrahli sadri ve yessirli emri.vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli…"(Rabbim, benim göğsümü aç. Bana işimi kolaylaştır. Dilimden düğümü çöz; ki söyleyeceklerimi kavrasınlar.)

Duanın manasından anlıyoruz ki;bu müthiş dua tebliğ yapan kardeşlerin de hiç dilinden düşürmemesi gerekn bir dua;güzelce anlatabilmesi ve de anlaşılabilmesi için,dilindeki düğümün çözülüp,anlatmak istediklerini güzelce anlatabilmek için..

Tevekkül edenler bilirler ,ne büyük bir ilaç olduğunu heyecanın gidip anlatmak istedikelrini anlatabilmek ve de anlaşılabilmek için..


“Hasbunallahu ve ni'mel vekil ni'mel Mevla ve ni'me'n nasîr”
(“Allah Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.
avatar
MESUT

Mesaj Sayısı : 27
puan : 12111
Kayıt tarihi : 23/04/10
Yaş : 41
Nerden : kütahya

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz