GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

Duânın kabûl olduğu vakitler

Aşağa gitmek

Duânın kabûl olduğu vakitler

Mesaj  MESUT Bir Çarş. Kas. 17, 2010 6:33 pm

Duânın kabûl olduğu vakitler
Duânın, şu vakitlerde daha çok kabûl olacağı ümîd edilir: Kadir gecesi, Arafe günü, Ramazan ayı, Cuma gecesi, Cuma günü, gece yarısı, gecenin ikinci yarısında, gecenin ilk üçtebirinde, gecenin son üçtebirinde, seher vaktinde, Cuma saatinde.
Cuma saatine, imâmın hutbede minbere oturması ile Cuma namazının eda edilmesine kadar olan zamandır denilmiştir. Bu vakit hakkında çeşitli rivâyetler vardır. Resûl-i ekrem efendimiz, İmâmın minberde oturmasından, selâm vermesine kadar olan müddettir. buyurmuştur.
Ayrıca, ezan ile ikâmet arasında, Allah yolunda cihâd için saf tutulduğu sırada, harb kızıştığı zaman, farz namazlardan sonra, namaz dışında secdede yapılan dualar, duanın kabul edildiği yerlerdir. Ebû Hüreyrenin rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Resûl-i ekrem buyurdu ki:
Kulun Allahü teâlâya en yakın olduğu vakit, secde ettiği vakittir. O hâlde secdede iken çok duâ ediniz.
Kurân-ı kerîm okuduktan sonra (bilhassa hatim ettikten sonra), Zemzem suyu içildiğinde, yapılan dualar makbuldür. İbn-i Abbâsın rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Resûlullah efendimiz buyurdu ki:
Zemzem suyu ne için içildi ise, onun için olur. Eğer şifâ bulmak için içersen, Allahü teâlâ sana şifâ verir. Korunmak istiyerek onu içersen, Allahü teâlâ seni korur. Susuzluğunu gidermek için içersen, Allahü teâlâ senin susuzluğunu giderir.İbn-i Abbâs hazretleri, zemzem suyunu içerken; Allahım senden faydalı ilim, bol rızık ve her hastalıktan şifâ dilerim derdi.
Resûlullah efendimiz buyurdu ki: Hastaya veya meyyitin yanına gittiğiniz zaman hayır söyleyiniz. Çünkü melekler, sizin söylediklerinize âmin derler.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir
Zemzemi, belalardan korunmak niyeti ile içeni Allahü teâlâ korur.Horoz öttüğü vakit de makbul vakitlerdendir. Ebû Hüreyrenin rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte; Horoz sesini duyduğunuz zaman, Allahü teâlânın fadlından (lütuf ve ihsânından) isteyiniz. Şüphesiz horoz, meleği görmüştür buyuruldu.

avatar
MESUT

Mesaj Sayısı : 27
puan : 12691
Kayıt tarihi : 23/04/10
Yaş : 41
Nerden : kütahya

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Duânın kabûl olduğu vakitler

Mesaj  MESUT Bir Çarş. Kas. 17, 2010 7:02 pm

ALLAH(c.c.) Hz. Musa'ya:
" ya Musa; ban günahsız bir ağızla dua et" buyurdu. Musa(a.s.):
"Ya Rabbi, nasıl günahsız bir ağızla dua edeyim, benim öyle bir ağzım yok ki" dedi. ALLAH Ü TEALA:
"Başkalarının ağzıyla dua et, çünkü sen başkalarının ağzıyla günah işlemiş olmazsın. Öyle hareket et ki, insanlar gece gündeüz sana dua etsinler. Veya kendi ağzını temizle, ALLAH'ın (c.c.) adı temizdir, onu zikreden ağız temizlenir." buyurdui [b]
avatar
MESUT

Mesaj Sayısı : 27
puan : 12691
Kayıt tarihi : 23/04/10
Yaş : 41
Nerden : kütahya

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Duânın kabûl olduğu vakitler

Mesaj  MESUT Bir Çarş. Kas. 17, 2010 7:03 pm

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ashabına şöyle tavsiye eder.
Maxicep.com - günahsız ağız
"Günahsız ağızla dua ediniz."

"Ey Allah'ın resulü, günahsız ağız var mıdır?"

"Evet, vardır. Sizlerin birbiriniz için edeceğiniz dua, günahsız ağızla edilen duadır."

birbirinizden hayır dualarınızı eksik etmeyin.


avatar
MESUT

Mesaj Sayısı : 27
puan : 12691
Kayıt tarihi : 23/04/10
Yaş : 41
Nerden : kütahya

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz