GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

Join the forum, it's quick and easy

GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .
GALİBİLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATATÜRK,ÜN DİNLE İLGİLİ SÖZLERİ

ATATÜRK,ÜN DİNLE İLGİLİ SÖZLERİ Empty ATATÜRK,ÜN DİNLE İLGİLİ SÖZLERİ

Mesaj  1.beyazıt Paz Ara. 05, 2010 8:09 pm

****** çift taraflı sözler söylediği için herzaman tartışma konusu olmuştur.Bana göre duruma göre davranan bir liderdir.Yani mevcut duruma göre işini nasıl görmesi gerekiyorsa o şekilde davranmıştır.Kendisini pozıtıvizm olarak adlandırabiliriz.O yüzden sabit fikirli değil mevcut durumlara göre değişen fikirleri vardır.Fakat kendisinin ölürken Allahım ve Ya Rabbim dediğini biliyoruz.Fakat islama en büyük hizmetinin hutbelerin ve islami kaynaklı kitapların türkçeye çevrilmesi olarak adlandırabiliriz.Laiklik gerçek anlamda din karşıtlığı olmayıp ******,ün dediği gibi kişilerin din ve vicdan alanlarında ibadetlerini serbestçe yapabilmeleri olmalıdır.

http://www.webhatti.com/turkiye-ve-ulu-onder-******/228197-******un-din-ile-ilgili-sozleri.html

http://www.webhatti.com/turkiye-ve-ulu-onder-******/549510-******un-din-hakkindaki-sozleri.html

http://www.webhatti.com/turkiye-ve-ulu-onder-******/128427-******un-din-anlayisi.html

http://******-ve-din.blogspot.com/

http://www.harunyahya.org/kitap/dindar_******/dindar******.html

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Mustafa_Kemalin_seccadesi&tarih=28.08.2009&Newsid=256241&Categoryid=4&wid=5

http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=DergiIcerik&IcerikNo=283

http://www.add.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=1572&Itemid=168

http://www.add.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=1493&Itemid=168

http://www.arastiralim.com/tag/m-kemal-******/page/3

Şimdi bir kahvehane düşünün, vatandaş kendi arasında bu konuyu konuşuyor. Tartışılan, daha doğrusu cevabı aranan soru şu:
-Müslüman mı?
-Evet Balıkesir hutbesini duymadınız mı? Hem ne demiş: Benim dinim.
-Tabii ya, Diyanet’in kitaplarındaki ****** hangi ******, Milli Eğitimin ders kitaplarında anlattığı ****** hangisi? Ahmet Akgül’ün, Adnan Hocanın, Ahmet Tekin’in ******’ü. Kaç tane ****** var bu memlekette kardeşim.
-Yok canım Hıristiyandı. Arvas’ın hatıratına bakmadınız mı? Orada açık açık resmi dinin Hıristiyan olması tartışılmış. Din terakkiye manidir denmiş.
-Hadi canım sen de! Mustafa Kemal hiçbir dine inanmıyordu. Baksana biz ilhamımızı gökten almıyoruz diyor. Bilime inanıyordu. Akılcı biri idi. Dinlerin safsata olduğunu düşünüyordu.
-Hayır hayır o dinde reform taraftarı idi.
-Agnostikdi Agnostik.
-O ne kardeşim
-Bilinmezlikçi, bilinmezlikçi.
-Rıza Nur ne diyordu?
-Kardeşim, bir sürü şey söylüyorlar, bazan siyaset icabı, bazan yaşı icabı, bunların hepsi arasında gidip gelmiş olamaz mı?
-Sen bir alemsin kardeşim. Peki sonunda nerede karar kılmış?
-İlle bir yerde karar kılması mı gerekiyordu?
-Olur mu canım Tekin Alp adı ile yazan Moiz Kohen’in yazdıklarına baksana. Din irtica, dindar mürtecidir. Din fesat ve melanet yuvası idi.
-Peki din dersleri, imam okulları.
-Ya siyaset icabı. Dini kontrol altına alarak tedricen tasfiye etmek asıl maksat.
-Hayır hayır Allah’a inanıyor, ama dine, peygambere inanmıyordu. Deistti Deist. Bak işte gazetede yazıyor: “Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Tunçay iddiasını bir kez daha yineledi. ‘****** tam bir deistti’ dedi. Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, Mustafa Kemal ******’ün deist olduğunu, ateist ya da agnostik olmadığını iddia etti. Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, ‘Aydınlanma dinin dışında bilime yönelmek olarak kabul edildi. Aydınlanmada pek çok insan dini reddetmekle birlikte tanrıyı reddetmemiş deist olmuş, deist yani yaradancılık. ‘Bu dinde birtakım hurafeler olabilir, ama aslolan bir yaratıcısı olmalı bu alemin’ diyorlar. ******’ün de bir deist olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi’ diye konuştu. Mete Tuncay daha önce de, “****** Bulgaristan’daki ataşeliği döneminde İslâm ve diğer dinlerle arasındaki mesafeyi tamamen açmıştı. ****** sonuna kadar deistti. Dinlerin biraz safsata olduğunu kabul etmekle birlikte bir yaratıcının, Tanrının varlığına inanıyordu” demişti.
“Deist, kelime anlamıyla Tanrı’ya inanan ama dinlere inanmayan manasına geliyor. Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler), Yaradan’ın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler. Bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünyanın kanunlarında görmeyi tercih ederler. Bu doğrultuda da; varolan tek bir Tanrı’nın ya da üstün varlığı kabul ederler.”

Elimde ******’ün Uşağı Cemal Granda Anlatıyor” adlı kitapta cevabı var. Bazı satırlarını yansıtıyorum.

Din konusunda ******’ün tam anlamıyla laik olduğu söylenebilir. Kimsenin inancına karışmaz, dindar kişilere saygı gösterir, yobazlara, softalara çok kızar, din kavramının sömürülmesine izin vermezdi. Cumhuriyetin ilanından sonra din ve devlet işlerini birbirinden ayırınca rahat bir nefes almıştı. Laikliği çevresindekilere aşılamayı başarmıştı. Benim, yanında bulunduğum süre içinde hiç namaz kılmadı. Oruç da tutmadı. Ramazanlarda içki içer, fakat kadir geceleri sofra bile kurdurtmazdı. Saygısı büyüktü. Bazen mevlit dinlediği de olurdu. Sofrada Hafız Yaşar Bey’in mevlidini saygıyla dinlerdi.

1.beyazıt

ATATÜRK,ÜN DİNLE İLGİLİ SÖZLERİ Empty Geri: ATATÜRK,ÜN DİNLE İLGİLİ SÖZLERİ

Mesaj  1.beyazıt Salı Ocak 11, 2011 10:27 pm

Aşağıdakji sözler Atamızın kütüphencisi Nuri ulusunun hatıralarıdır.kendisi aynı zamanda Atamızın ölümünde üzerindekileri çıkarıp son yolculuğuna hazırlamıştır.. Kitabıın ismi ******,ün yanıbaşında 13.baskı.derleyen M.kemal ulusu .Yayıncı Doğan kitap.
Hiçbir söz eklemeden olduğu gibi yazıyorum.184.sayfa hiçbir kendi sözümü katmıyorum.

****** Türk milletiyle,Türkiye Cumhuriyeti ile özleşmişti.T.C. devletine nifak sokmak isteyenler ilk hedefi hep malesef ****** olmaktadır.******,ün dinsiz olduğu bu sebeple din adamlarına mücadele başlattığı haksız müeyyideler uyguladığı.Mason teşkilatından olduğu söylenir durur.12 yıl bilfiil gece gündüz yanında olan bir kişi olarak bu söylenenleri esefle karşılıyorum.

Hafız yaşar vardı.****** onu çok sever ve beğenirdi.Bazı zamanlar hafızı çağırın derdi.Hafızı yaşarın okuduğu kur,an sürelerini huşu ile dinler,gözyaşlarını ceketinin üst tarafındaki mendil cebinde bulunan beyaz mendil ile sildiğini yakınen hep şahit olmuşumdur.

****** türkçe kur,an çalışmalarını 1926 yılında ben henüz köşke intisap etmeden başlatmış başınada elmalılı muhammed hamdi yazır,ı getirmiş ama yapılacak tefsirlerle bizzat kendide ilgilenmiş.Nitekim benim dönemimdede bu çalışmalar süratle devam etti.Bu çalışmalara bende çoğu zaman katılmıştım.****** bazı kereler çalışırken okuduğu tefsirlerin çok tesirinde kalırdı.[Hey büyük Allahım...Kur,ana inanmıyan kafirdir,bize nasıl yol gösteriyor.Bunları tüm dünyaya okutmalıyız] derdi.Sonra bizlere [okurken ruhum coşuyor sizede oluyormu.]derdi.Böylece 1926 yılında başlanan bu çalışma 1935 de basıma girdi.9 yada 10 bin adet bastırılıp yazarlara din adamlarına ve kamuya parasız dağıtıldı.

Günlerden bir gün ****** orman çifliğindeyiz.Orda bulunan bir misafir Atamıza din hakkında ne düşünüyorsunuz diye bir soru yöneltti.Atamızın vereceği cevabı duymak için kulak kabarttık.Atamız cevaben [Din önemlidir ve de vardır.bizimde Allaha şükür çok sağlam temeli olan bir dinimiz vardır,Fakat iyi kullanılmadığı suistimal edildiği ve de asırlar boyu hep ihmal edildiği için tahrip olup hırpalanmıştır.Hele hele cahil hocaların,halkı yanlış tefsir ve hurafelerle kandırmaları bu temeli iyice yıpratmıştır.Bunun için yeniden çok sağlam temeller üzerine dinimizi kurmak gerektiğine inanıyorum.Amma öyle kesin bir kararım varki ona kimseyi müdahele ettirmem,yani din işlerini kesinlikle devlet işlerine karıştırmam.Karışanıda kim olursa olsun çok ağır cezalandırırım.]

****** türk milletinin anlamlarını hiç bilmediği halde Kur,an okuyanları şu şekilde değerlendirdi.[çoğu türk vatandaşı kur,anın tek kelimesini dahi bilememekten dolayı ,ne yaptığını ne okuduğunu anlayıp bilemeden,adeta beyinleri sulanmış hafızlar oldular.]

Atamız 1936 yılında bursa seyahatinde güvenliğinden sorumlu hayrullah isimli bir subaydan ihlas ve fatiha sürelerini okumasını istemiş ve yanlış okuyup hele hele manalarınıda pek bilmediğinden subaya bayağı kızmıştı.

****** otuz ramazan geceleri başta hafız sadettin kaynak hoca olmak üzere o devrin hafızları h.yaşar,h.zeki,h.küçük yaşar,h.burhan,h.hayrullah beyleri davet ederdi.

****** askeri komutanları ve müffetişleri birlkte saraya davet etmişti.O gece h.saadettin beyde teşrif ettiler.h.saadetin bey türçe Kur,anla geldi.Paşam müsade olursa size birkqç süre okuyum dedi.Atamızda rasgele aç dedi.

h.saadettin bey birinci açtığında Allahın emri hileli eksik ve tartı yapanları Allahın affetmeyeceği yönündeydi.ikinci açtığında vatan müdafasında ölenlerin nail olacakları metbeler hakında idi.bu Atamızın çok hoşuna gitti bi daha okuttu.[işte efendiler h.saddetin beyin türkçe kur,an okunmasındaki fikri ne kadar yerindeymiş dedi.]

****** provası ramazanın26.gecesinde yapılan kadir gecesine çok öen verirdi.dualar okunurken kendinden geçtiğini görüyordum.ona dinsiz diyenlerin onun o hailini görmelerini çok isterdim.

****** rakıyı çok severdi.fakat gündüz içmezdi.sadece akşamları içerdi.ayrıca Mereşal fevzi çakmakın davetli olduğu zamanlarda içmezdi.****** riyadan ve yalandan çok nefret ederdi.

******,ün komalara girip çıktığı günlerde yanına girip çıkabilen ender insanlardan biriydim.İşte böyle girdiği komaları esnasında[ aman yarabim,aman yarabbim] diye mütemadiyen allahdan yardım dilediğini gözlerimle gördüm,kulaklarımla işittim.

1.beyazıt

- Similar topics