GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

LAİKLİK VE DİN ANLAYIŞI

Aşağa gitmek

LAİKLİK VE DİN ANLAYIŞI

Mesaj  1.beyazıt Bir C.tesi Ara. 11, 2010 10:35 pm

Ülkemizde genellikle her kesimin laiklik anlayışı farklıdır.aşağıdaki linkte ilber ortaylı hocamız bu konuda aydınlatıcı sözler söylemektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=G02Nv0wTpMQ

Avrupalı ve Amerikalılar laik devlet olarak din eğitimini desteklemekte filmlerde gördğümüz üzere devlet başkanları incile al basmakta yada halk mahkemede doğru söylediğine dair incile el basmaktadırlar.Bugün dünya üzerinde türkiyedeki laiklik anlayışı gibi bir devlet anlayışı yoktur.

http://www.izafet.com/beyin-firtinasi/407758-laiklik-cesitleri-ve-turkiyede-laiklik.html

http://arsiv.zaman.com.tr/2003/03/03/yazarlar/selcukgultasli.htm
http://www.yolyordam.com/modules.php?name=News&file=article&sid=23

http://www.haberdem.com/news/1813/AVRUPADA-DIN-DERSI-ZORUNLU.html


Gazeteci-yazar Faruk Mercan, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in kendisini ziyarete gelen kişilere anlattığı bir anekdotu naklederek din derslerinin zorunlu hale gelmesinde Evren'in damadının din konusundaki bilgisizliğinin etkisini anlatıyor. Mercan şunları kaydediyor: 12 Eylül'den sonra Kenan Evren devlet başkanıdır ve Kurban Bayramı yaklaşmaktadır. Evren, eşi vefat ettiği için kızı ve damadıyla yaşamaktadır. Bir akşam yemeğinde damadına, "Oğlum Kurban Bayramı yaklaşıyor, yakınlarda bir imam bul, kendisine vekalet ver, bizim kurbanımızı kesiversin." diye tembih eder. Evren, ertesi akşam yine yemekte damadına sorar, "Ne oldu oğlum, kurban işini hallettin mi?" Cevap Evren'i şoke edecek mahiyettedir: "Hayır baba. Bugün cumartesi, noterler kapalı, onun için imama vekalet veremedim." Evren, damadının din konusundaki bu cehaletinin din derslerinin mecburi olması için önemli bir gerekçe olduğunu bizzat kendisi anlatır."

Laikliğin beşiği olarak gösterilen Avrupa’da din eğitimi, devletin desteği, kilisenin etkinliği ile sürdürülüyor. İşte ülke ülke Avrupa’daki din eğitimi…Avrupa’nın birçok ülkesinde, İlk ve orta dereceli okullarda öğrenci, din dersi ya da ahlâk derslerinden birisini okumak zorundadır. Haftada iki saat olarak uygulanan ve dini cemaatlerin tayin ettiği görevlilerce verilen din derslerinin ücretlerini devlet öder. Dini cemaatler din derslerinin haftalık ders sayısını artırabilirler. Ancak bu durumda, devlet ek ders ücreti ödemez. Okullardaki din dersleri ile ilgili işleri, dini cemaatler düzenlerler. Anayasaya göre tanınmış dini cemaatler Hıristiyanların, Katolik, Protestan, Ortodoks, ve diğer mezhepleriyle birlikte, Müslümanlar, Museviler, Budistlerdir.Avrupada din eğitimini kilise vermektedir.Türkiyede ise okularda verilen dini eğitimin yetersiz kaldığı açıktır.

"laiklik, asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir." mustafa kemal ******

Öte yandan, "AB adayı bir ülkede zorunlu din dersi olmaz" diye kestirip atmanın da hatalı olduğunu "nesnel" olarak söyleyebiliriz. Yaptığımız araştırma, Avrupa anayasalarında "din dersinin zorunlu olduğunu" münhasıran belirten bir maddenin bulunmadığını gösterdi. (Hatalıysak, düzeltilmeye açığız.)
Öte yandan, birçok Avrupa ülkesinde zorunlu din dersi olduğunu da gördük. Cumbria Üniversitesi'nin http://re-xs.ucsm.ac.uk/eftre/reeurope.html sitesini tıklayanlar bazı ayrıntılara ulaşabilirler.http://www.forumturka.net/forum/muhtelif/76115-avrupada-din-egitimi.html

1.beyazıt

Mesaj Sayısı : 13
puan : 12135
Kayıt tarihi : 10/10/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: LAİKLİK VE DİN ANLAYIŞI

Mesaj  YUSUF Bir Paz Ara. 12, 2010 1:23 am

TEŞEKKÜRLER VERDİĞİNİZ BİLGİLER DOLAYISI İLE...VERDİĞİNİZ ANEKTOD GERÇEKTEN ETKİLEYİCİ...İNSANLARI DİN KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRMEK VE ONLARA ANLATMAK ÖNCE AİLENİN GÖREVİ..DAHA SONRASI ZATEN GELMELİ...TEKRAR ALLAH RAZI OLSUN

_________________
HU YA TABİB EL GULUP
YUSUF
YUSUF
Admin

Mesaj Sayısı : 248
puan : 13426
Kayıt tarihi : 21/04/10
Yaş : 28
Nerden : ANKARA

http://galibi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz