GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

Join the forum, it's quick and easy

GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .
GALİBİLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EY İNSAN ARZI BEN YARATTIM SEN DÜZENE SOKACAKSIN

EY İNSAN ARZI BEN YARATTIM SEN DÜZENE SOKACAKSIN Empty EY İNSAN ARZI BEN YARATTIM SEN DÜZENE SOKACAKSIN

Mesaj  YUSUF Cuma Mayıs 07, 2010 12:57 pm

Hazret-i ALLAH'ın tanzim ve tertip ettigi ile kullarını vazifeli kıldıgı

''Ey insan arzı ben yarattım sen düzene sokacaksın''

hitabını hiç hatırdan çıkarmadan, emr-i ilahiye uygun, kulun aczine uygun, kulluguna uygun vazifelerini iyi bilelim. ALLAH'ın tertip ve tanzimine teslimiyette kusur etmeyelim. Üzerimize terettüp eden kulluk vecibesini yerine getirmeyip. ''bunu da, sana havale ediyoruz, bu işlemlerimizide sen yapıver'' diye köşeyi vahdete çekilip, aczini bilip, kullugunun dışına çıkmayasın. Bu küstahlıgın adına sakın ''teslimiyet ve kullugumuzun aczi, falan diye'' ahkam kesme. Yaptıgın bu tembelligine sakın tasavvuf, tarikat şeriat, İslamiyet de demeyesin.ALLAH'ın emri hilafına yaşayanlarda küllü rahmet olan kıymetli sıfatlar bulunmaz, gafil olma!...

Eşi, şeriki, benzeri olmayan ALAH'ın iradesine baglanmak islamiyet'tir.

Amma sen bu bağlılığı yanlış düşünüyorsun. Neden yanlış?
Beraber araştıralım. ''Kur'an'dan başka bir şey tanımam diyorsun, ''yalnız kelamullahtan başka bir şey tanımam'' diyorsun, amma bazı ayetlerin manalarını yaptıgın manalarını yaptıgın meallerde kendi hissiyatına göre tanzim etmekten çekinmiyorsun. Hazret-i Resulullah'ın hayatı Kur'an degilmi? Niçin sünnetlerine ve tevatüren zamanımıza kadar sıhhatini koruyan hadislere, ve tasavvuf, tarikat, cemaatle ve ferdi yapılan zikrullaha .adet tertip ve tanzimine kütüb-i sittede geniş yer verildigi halde soguk bakıyorsun ve onları İslamiyet'in dışında gösterme gayretindesin. ALLAH'a ve Resulüne inanmayan bir toplum varki onlarda dinlere düşmanlık ve dinsizligi ilericilik olarak algılandıgının acı faturasını nasıl ödüyoruz görelim lütfen!... ALLAH cümlesini hidayete erdirsin.

Büyük bir kesim var ki, ALLAH'a ve elçilerine inanmış, namazında niyazında, haccında, zekatında, hayır ve hasenatında..
Bu mana zenginlerinin ALLAH adetlerini arttırsın. aamiiiiin!..
Bir zümre daha var ki, dindar kesimde ekseri görülen bunlardır.
Akıldan öteye yolu olmadıgı gibi, azabı ilahiden başka sermayeleride yoktu
Gazab-ı ilahiyi ve rahmet-i ilahiyeyi de kalıplaştırdıgı gibi, bu tutumlarıyla Hazret-i ALLAH'ı çarpık zihniyetlerine ram ettiginin zannı ile cennet aşkı ve cehennem korkusundan başka zevki olmayan, ''gönül'' diye bir rahmet tanımayan, ihlas takva, veradan habersiz toplumların rehberi,üstadı, tabiri caizse mürşidi... Manası olmayan şeriat, arısı ve balı olmayan boş kovan misali, gerçek iman zafiyeti çeken, yalnız samimiyetine güvenmekle ferahlık duyan, dindar geçinen kitleler!... Bu zümre samimiyetleri derecesinde rahmet-i ilahiyyeden nasiplerini alacaklar, amma bu çarpık hali alkışlayan bilge kişiler: Bu tahribatın hesabını verebilmen için güvencen nedir?!.. Pek inanmassınız amma belki inanan bulunur. Peygamber Efendimiz öyle buyurdular:

Onlar kurtarıyoruz zannediyorlar, öldürüyorlar. Kendileride ölüyor.''

bu kadarlıkla iktifa et. Uyan!
Beşeri kanunlar kanun-ı ilahiye uygun gibi görülse de ''Şeriat devleti'' ''şeriat hükümeti'' ifadeleri her zaman hakiykatı yansıtamazlar. Zamanla degişen görünümleri kanun-ı ilahiye ters düşmedigi müddetçe içtihada lüzumlu kılınmıştır. Dünya nizamı kulun içtihadına bırakılmıştır.Zamanla degişen güzellikler ehlinin ictihadı ile toplumların yaşandılarında ilahi yakınlıgı sagladıgı gibi, salikini emr-i ilahiyi yaşantısında kalbi mutmain kılar. Tertib-i ilahi budur. Bazı ayetler muhkem, bazısı ise müteşabihtir. Zaman bunlar bunlar üzerinde degişiklik yapamaz. Kıyamete kadar geçerlidir. İçtihada tabi ayetler vardır ki şeriattır. Zamana göre, ehli o günkü güzellige uygun içtihat yapabilir. Örnegin Peygamber efendimiz'e
ashab sordular ''Ya Resulullah şu dünya işini nasıl yapalım? diye.
En son gelen şeriat mimarı, ilm-i ledün sultanı, gerçek gönüller fatihi,
nurunu muhammedinin peygamber efendilerimizde zuhurunun son karargahı, en mütekamil şeriat-ı garranın yetkili sahibi buyurdular ki:

'' Sizler dünya işini benden iyi bilirsiniz
YUSUF
YUSUF
Admin

https://galibi.yetkin-forum.com

- Similar topics