GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

Join the forum, it's quick and easy

GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .
GALİBİLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

pop ve rock ilahiler

pop ve rock ilahiler Empty pop ve rock ilahiler

Mesaj  1.beyazıt Çarş. Ara. 29, 2010 11:19 pm

belki başka arkadaşlar sevmiyor olabilir.ben cem karacanın kendi yazdığı bu ilahi söyleyiş tarzını ve sözlerini çok beğeniyorum.tam bir dervişi anlatıyor.

1.beyazıt

pop ve rock ilahiler Empty pop ve rock ilahiler

Mesaj  1.beyazıt Cuma Ocak 07, 2011 11:50 pm

Rock ilahi, blues ilahi, jazz ilahi, arabesk ilahi, rap ilahi, hip-hop ilahi... Bir zamanlar sadece ney ve tambur kullanılarak tekkelerde okunan ilahiler artık her tarzda çalınıp söylenmeye başlandı.

Ahmet Özhan: Amerika'da jazz ve blues tarzı bir müzik dinleyen biri Müslüman olsa hangi tarzda ilahi dinlemek ister? Ona, ney dinleyeceksin diyebilir misiniz? Kesinlikle diyemezsiniz. Müzik evrenseldir. Önemli olan buradaki etik anlayışıdır. Benim gönlüm ilahilerin tamburla ve neyle söylenmesinden yana ama isteyen blues tarzı rock tarzı hatta rap tarzında da söyleyebilir. Bu sosyal bir mesele aslında. Varoş kendi tasavvuf müziğini icra ediyor, Nişantaşı kendi tasavvuf anlayışını dillendiriyor. Benim müzik anlayışıma göre ilahinin enstrümanı olmaz. Galata Mevlevihanesi'nde piyanonun olması bunun en güzel örneğidir.

Erkan Mutlu: Tasavvuf musikisi kendi ritüelleri olan bir inancın musikisidir. Değişen şartlarla birlikte bu musikiyi insanımıza sevdirme ve dinleyicilere estetik bir şekilde sunmak çok önemli. Benim bu noktada tereddütlerim var. Dünyadaki hâkim müzik tarzlarını referans alarak çok basit bir üslupla ilahi söylenmesine şiddetle karşıyım. Rock, blues, rap ya da hangi tarz olursa olsun gerekli estetik kaygı güdüldükten sonra ortaya güzel bir eser çıkabilir. Yeter ki doğru eserleri, doğru tarzda, doğru kişiler okusun. Ortalıkta çok seviyesiz çalışmalar dolaşıyor. İlahi okumaya herkes cüret etmemeli.

1.beyazıt