GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .

Join the forum, it's quick and easy

GALİBİLİK
Galibi Tarikatı (Galibilik): Kadiri ve Rufai tarikatlarının birleşiminden doğan, Muhammedi Tasavvufun bir koludur. Peygamberinin getirdiği ahkam dan ayrılmadan, zamanın haramiyeti belli olanların dışında, medeniyet ve teknolojiyi Tasavvufi bir anlayış içerisinde dinin vazgeçilmezi kabul eden H.Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun, Kuran ve Hakikatten ayrılmadan, Emri İlahiler ışığında, Asrın idrakı ile, Dini anlayış ve dünyayı görüşüne göre, 21.yüzyılda sistemleştirdiği; mezheb olarak Hanefi, meşrep olarak Alevi olan Muhammedi bir tarikattır.

EĞER FORUMUZA KAYITLI DEĞİLSENİZ KAYIT OL SEKMESİNE TIKLAYARAK 1 DAKİKA İÇİNDE KAYIT OLUN . FORUMUMUZDAN SINIRSIZ YARARLANMAK VE PAYLAŞIMLAR YAPABİLMEK İÇİN SİZLERİ BEKLİYORUZ . ÜYEYSENİZ GİRİŞ YAP SEKMESİNDE FORUMA GİREBİLİRSİNİZ .
GALİBİLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZİKİR HAKKINDA HADİSLER

2 posters

ZİKİR HAKKINDA HADİSLER Empty ZİKİR HAKKINDA HADİSLER

Mesaj  MESUT Cuma Nis. 30, 2010 6:30 pm

Alemlerin Efendisi (SAV) Efendimiz bir Hadisi Serif’lerinde söyle buyuruyor: “Minberimle evim arasi Cennet Bahçelerinden bir bahçedir.” Hadisi Serif’in serhinde de buraya zikir ve namaz için Meleklerin adeta hücum ettikleri ve zikir halkalari da öyle oldugundan “Cennet Bahçesi” sayildigi yazilmistir.[1]

Hz. Resul (SAV) Efendimiz söyle buyurdu: “Üç taife insanlar seytanin ve onun askerlerinin serrinden korunmuslardir. Birincisi, gece ve gündüz Allah (CC) Hz.leri’ni çok zikredenler, ikincisi seher vaktinde istigfar eyleyenler, üçüncüsü de Allah (CC) Hz.leri’nin korkusundan aglayanlardir.”[2]

Bir baska Hadisi Serif’te de: “Sabah aksam Allah (CC) Hz.leri’ni zikretmek, Allah (CC) Hz.leri’nin yolunda bir harbe girip kilinci kirilincaya kadar savasmaktan hayirlidir.” buyurulmustur.[3]

“Sizden birinizin her uzvu üzerine sadaka lazim gelir. Her tesbih sadakadir. Her tahmid sadakadir. Her tehlil sadakadir. Her tekbir sadakadir. Marufu Emirde (bulunmak) sadakadir. Münkerden nehiy sadakadir. Duha (vaktinde) kilacagi iki rekat (namaz) bunlara bedel olarak kafi gelir.”[4]

“Rabbini zikredenle zikretmeyenin benzeri, diri ile ölünün benzeridir. Içinde Allah (CC) Hz.leri’nin anildigi evle Allah (CC) Hz.leri’nin anilmadigi evin benzeri ölü ile dirinin benzeridir.”[5]

“Allah Rasulü (SAV) Efendimiz buyurdu: ‘Müferridler Öne geçtiler.’ Bunun üzerine ashab: ‘Ey Allah’in (CC) Resulü (SAV), müferridler kimlerdir?’ diye sordular. Resulü Ekrem (SAV) cevaben: ‘Allah (CC) Hz.leri’ni çok zikreden erkekler ve çok zikreden kadinlardir.’ buyurdu.”[6]

Bir adam Peygamber Efendimize gelerek: “Ey Allah’in (CC) Resulü (SAV)! Islam hükümleri bana çok geldigi (için acze düstüm). Bana simsiki yapisacagim bir seyi haber veriniz..” dedi. Peygamber (SAV): “Dilin Allah’in (CC) zikrinden yaslanmis olarak devam etsin, (zikre devam et).” buyurdu.[7]

Zikrullah, kalbin gidasi, ruhun devasi, fikrin cilasidir. Insan cesed ve ruhun imtizaci ile meydana gelmis, bütün canlilarin üstünde akilli bir varliktir. Cesedin gidasi, ekmek ve su, ruhun ve kalbin gidasi (huu)dur. Yani: O’nu (CC) anmaktir. O’nun (CC) zikri ile kalb rahat, yüz güzel, göz nurlu, zihin suurludur. Ruhsuz cesed nasil kokup dagilmaya mahkum ise, zikirden mahrum bir kalbde izdirab, heyecan, gadab, kin ve kötü düsüncelerle perisan olur.

Nebiler Nebisi (SAV) buyuruyor: “Amellerinizin hayirlisini, melikiniz katinda en temizinizi, derecelerinizde en yüksegini, sizin için altin ve gümüs infak etmekten hayirli, düsmanlariniz ile karsilasip boyunlarini vurmaniz ve onlarin sizin boynunuzu vurup (sehid) etmesinden daha hayirli bir isi size haber vereyim mi?” Bunun üzerine ashab: “Evet!” dediler. Resulü Ekrem (SAV): “Yüce Allah (CC) Hz.leri’ni zikretmektir.” buyurdu.[8]

Nebiler Nebisi (SAV) bir kadinin yanina gittiler. Kadinin önünde çekirdekler veya çakil taslan bulunuyordu. O bunlarla tesbih ediyordu. Resulü Ekrem: “Sana bunlardan daha kolay veya daha faziletli olanini haber vereyim mi?” buyurdu. (Sonra) söyle devam etti: “Gökte yarattiklarinin sayisinca Allah (CC) Hz.leri’ni tesbih ederim. Yerde yarattiklarinin sayisinca Allah (CC) Hz.leri’ni tenzih ederim. Yer ve gök arasindakilerin sayisinca, Allah (CC) Hz.lerini tesbih ederim. Yarattigi seyler sayisinca Allah (CC) Hz.leri’ni tesbih ederim” de.” buyurdu.[9]

Nebiler Nebisi (SAV): “Ya Allah (CC)! Isminle yasiyor ve isminle ölecegim.” Uykudan uyandiginda da: “Hamd, öldükten sonra bizi dirilten Allah (CC) Hz.leri’ne mahsustur, dönüp O’nun (CC) huzuruna varacagiz.” derdi.[10]

Resuli Ekrem (SAV) buyurdu ki: “Allah (CC) Hzleri’ni her tas ve agaç yaninda zikret.”[11] Demek ki, her ugradigimiz yerden zikirsiz geçmemek ve orada bulunan esyanin buna sahid olmasi gerektigini bu Hadisi Serif’ten anliyoruz.

Yine buyurdu ki: “Allah (CC) Hz.leri’ni o kadar çok zikrediniz ki, görenler size deli, murai desinler.”[12]

Alemlerin Fahri Ebedisi, on sekiz bin alemin nur yumagi buyuruyor: “Adem ogluna Allah (CC) Hz.leri’ni zikretmeksizin geçen her saat için kiyamet günü zikirsiz geçirdigi zaman hasret olacaktir.”[13]

“Zikrullahtan daha efdal sadaka yoktur.”[14]

Hz Aise (RA) Validemizden “Peygamberimiz bos kalinca ne yapiyor?” diye sordular. Cevaben: “Her zaman zikir ile mesgul olurdu.” dediler.[15]

“Muhakkak ki Allahü Teala (CC) Hz.leri’ni zikretmek sifadir, insanlari anmak ise dert ve marazdir.”[16]

Resulü Ekrem (SAV) Muaz (RA) Hz.leri’nin elini tuttu: “Ben seni severim sana bir tavsiyede bulunacagim. Her namazin arkasinda sakin terketmeksizin bunu daima oku.” buyurdu. “Ey Allah’im (CC)! Seni zikretmek ve Sana sükretmek ve güzel ibadet etmek için bana yardim et.”[17]

Nebiler Nebisi (SAV) buyurur ki: “Ya Rabbi! Beni Sana sükreyleyen ve seni zikreyleyen ve Sana ragbet eden ve itaat eyleyenlerden kil.”[18]

Resülullah (SAV) Efendimiz: “Bir müslüman abdestli olarak yatagina yatarda zikirle uyur ve gece uyanip da Allah (CC) Hz.leri’nden bir istekte ve dilekte bulunursa dünya ve ahirete ait hayirli olmak sarti ile muhakkak Allahü Teala (CC) Hz.leri o istegini verir.” buyurmustur.[19]

Resul Efendimiz (SAV): “Her kim Allah (CC) Hz.leri’ni çok zikrederse, Allah (CC) Hz.leri de onu sever.”[20] buyuruyor.

Ey mana yolcusuyum diyen kul! Zikre devam edersen, Cenabi Hak Celle ve Ala Hz.leri de seni gafletle yaptigin zikirden uyanik olarak yapilan zikre yükseltir ve bundan sonra da uyaniklikla yapilan zikre devam sayesinde huzurla yapilan zikre yükseltir. Bu zikir esnasinda Allah (CC) Hz.leri’nden baska her sey yok olur ancak Allah Hz.leri kalir ve bu fikirle zikir yapmak mazhariyetine eristirir.

Yine buyurur ki: “Allah (CC) Hz.leri’ni sevmenin alameti onu zikretmektir. Allah (CC) Hz.leri’ne buguz edisin nisani da Zikrullaha buguz etmektir.”[21]

Nebiler Nebisi yine bir Hadisi Serif’lerinde buyurur ki: “Her seyin bir cilasi vardir. Muhakkak kalblerin cilasi da Zikrullahtir. Zikrullahtan daha fazla kabir azabindan kurtaran bir sey yoktur.” Bunun üzerine ashab sordular: “Allah (CC) Hz.leri’nin yolunda cihaddan da mi üstündür?” dediklerinde buyurdu ki: “Allah (CC) Hz.leri’nin yolunda cihattan da Zikrullah üstündür. Ancak cihad eden kimse kilici kirilincaya kadar düsmanla çarpisirsa, o müstesnadir.”[22]

“Allah (CC) Hz.leri’nin zikri olmaksizin çok konusma, çünkü zikirsiz çok söz söylemek kalbin kasvetindendir Kalbi kararmis kimseler yani fikirsizler Allah (CC) Hz.leri’nden muhakkak çok uzaklasmislardir.”[23]

“Yemeginizi Zikrullah ve namazla eritiniz ve öyle yapmadan uyumayiniz. Çünkü kalbiniz kararir, çok yemek zulmettir, zikir ise nurdur, zikrin nuru ile taamin zulmeti gider.”[24]

Alemlerin Efendisi Zikrullahin, Yüce Allah (CC) Hz.lerini zikretmenin faziletine yönelik söyle buyuruyor: “Gafiller içinde Allah (CC) Hz.leri’ni zikreden, arkadaslari kaçtigi halde sabredip de yalniz basina düsmanla savasan gibidir.”[25]

“Tek basina Allah (CC) Hz.leri’ni zikreden, tek basina küffar ile çarpisan kisi gibidir.”[26]

“Bir cemaat bir mecliste oturup da zikirsiz ve salavatsiz kalkarlarsa, kokmus esek lesinden daha kokmus olarak dagilirlar.”[27]

“Rabbini zikreden, etmeyen diri ile ölüye benzer.” buyurulmasindan anliyoruz ki, zikredenin hayati sehidin hayatindan iyidir. Eger o sehid zakirlerden (zikreden) degilse düsmanla çarpisip düsmani öldürmek veya kendisinin sehid olmasinda da hayirlisi Allah (CC) Hzleri’nin zikri oldugu buyuruluyor.”[28]

Diger Hadisi Serif’lerinde de Sahi Resul (SAV) söyle buyuruyor: “Her gece bir melek kabir halkina bagirir ve der ki:’ Ey ehli gubur (kabir ehli)! Bugün kimlere gipta ettiniz?’ Onlar da cevaben derler ki: ‘Mescidlerin ehline gipta ediyoruz, çünkü onlar oruç tutuyor biz tutamiyoruz, namaz kiliyorlar, biz kilamiyoruz ve Allah (CC) Hz.leri’ni zikrediyorlar, biz zikredemiyoruz.’ buyurdular.”[29]

Nebiler Nebisine (SAV) Sahabei Kiram (RA) sordular: “Zikir sadaka gibi belalari def eder mi?” Nebiler Nebisi (SAV): “Evet! Bu zikri söyleyen, beladan seytandan zarardan zehirden akrep sokmasindan bir fenalik isabetinden emin olur.”[30]

Hanzala b. Er Rabi: “Ebibekir (RA) ile karsilastim. Bana: ‘Ya Hanzala, nasilsin?’ dedi. Ben: “Hanzala münafik oldu.” cevabini verdim. O: ‘Sübhenallah ne söylüyorsun?’ dedi. Ben: ‘Biz Resulüllah (SAV) Efendimiz’in huzurunda bulunuyoruz. Bize cennet ve cehennemin atesinden anlatiyor, sanki (Onu) gözümüzle görür gibi oluyoruz. Resulüllah’in huzurundan çikip zevcelerimizin ve çocuklarimizin isleriyle oyalanmaya ve (sahsi) islerimize baslayinca (dinlediklerimizin) çogunu unutuyoruz.’ Hz. Ebu Bekr (RA): ‘Andolsun ki biz de bunun benzeri ile karsilasiyoruz.’ dedi. Ben ve O yola koyulduk, nihayet Resulüllah (SAV) Efendimiz’in huzuruna girdik. Ben: ‘Ey Allah’in (CC) Resulü (SAV)! Hanzala münafik oldu.” dedim. Resulü Ekrem: ‘O ne biçim laf.’ buyurdu. Ben: ‘Ey Allah’in (CC) Resulü (SAV)! Senin huzurunda bulunuyoruz, bize (cehennem) atesinden ve cennetten anlatiyorsunuz, biz (onu) sanki gözümüzle görür gibi oluyoruz. Yaninizdan çikip ailelerimiz ve çocuklarimizla oyalanmaya ve islerimize baslayinca (anlattiklarinizin) çogunu unutuyoruz.’ dedim. Resulü Ekrem (SAV): ‘Nefsim (kudret) elinde bulunana (zata) (CC) andolsun ki, huzurumda bulundugunuz hal üzere ve zikre devam edebilmis olsaydiniz, yataklariniz üstünde ve yollarda melekler sizinle müsafaha ederlerdi. Lakin ey Hanzala! Bir saat (Ibadet ve taat ile) bir saat (islerinizle ve geçiminizle ugrasiniz) diye üç defa tekrarladi.”[31]

Resulullah (SAV) Efendimiz Ebuzer’e (RA) söyle buyurmustur: “Kur’ân tilavet et ve Allah’i (CC) çokça zikret. Zira bu is senin göklerde zikredilmene sebep ve yeryüzünde senin için nur olur.”[32]

Imam Hasan (RA) Hz.leri’nin Resuli Ekrem (SAV) Efendimiz’den söyle rivayet ettigi nakledilmistir: “Cennet bahçelerine dogru yarisin.” Ashab: “Cennet bahçeleri nelerdir?” diye sorunca, Hazret (SAV): “Zikir halkalaridir.” cevabini verdiler.[33]

Imami Sadik (RA) Hz.leri, Resulullah (SAV) Efendimiz’in söyle buyurdugunu nakleder: “Gafiller arasinda Allah’i (CC) zikreden kimse (savastan) kaçanlar arasinda bir mücahid gibidir ve Cennet böyle bir mücahide farzdir.”[34]

Hz. Resulullah (SAV) Efendimiz’in ashabina söyle buyurdugu nakledilmektedir: “Cennet bahçelerinden yararlanin.” Asbahi: “Ya Resulullah! Cennet bahçeleri nelerdir?” diye sorunca Hz. Resul (SAV): “Zikir meclisleridir. Gece gündüz Allah’i (CC) zikredin. Her kim Allah (CC) Hz.leri yaninda kendinin deger ve makamini bilmek istiyorsa, Allah’in (CC) kendisi yaninda makaminin ne olduguna baksin. Çünkü Allahu Teâlâ (CC) Hz.leri kulunu, kulunun O’nun (CC) kendisi (Allah) için seçtigi makama ulastirir. Bilin ki, sizin derecenizi her amelden daha yukari çikaran ve sizin için günesin isidigi seylerden daha iyi olan amellerinizin en iyisi, Allah’i (CC) zikretmektir. Zira Allahu Teâlâ söyle buyurmustur: ‘Ben, beni zikredenle birlikteyim.”[35]

Seyhi Ekber (RA) buyurur ki: “Zikrin hakikati Allah (CC) Hz.leri’nin mütekellim ismi ile tecelli etmesinden ibarettir. Zira cem ve tafsilde mertebeleri itibariyle Kelam, Kemal sifatini açiklar. Zikrin a'lasi cem, makamin da olanidir. Allahü Teala (CC) Hz.leri önce kendi zatini zikrettikten sonra Resuli Ekrem’i (SAV) ve daha sonra diger Peygamberleri (AS) anmis ve methetmistir. Sonra Mukarreb Melekleri ve daha sonra Mücerred Ruhlari bundan sonra da bedenleri zikretmistir. O halde Allah (CC) Hz.leri’ni zikir, gaza ve bütün ibadetlerden üstündür. Çünkü diger ibadetlerin sevabi cennet, zikrin mükafati ise bizzat Yüce Allah (CC) Hz.leridir.

Nebiler Nebisi bir Hadisi Serif’lerinde buyuruyor: “Allah (CC) Hz.leri’ne giden yollarin en yakini zikir yoludur..”[36] Hadisi Serif’i meali mucibince Hak Teala (CC) Hz.lerine vasil edecek en yakin yol zikir yoludur. Allah (cc) Hz.lerine ancak zikir yolu ile ulasilir.

“(Gök gürültüsü isitince) Yüce Allah (CC) Hz.leri’ni zikre baslayin, çünkü yildirim zikredenlere isabet etmez.” buyurulmustur.[37]

“Bir kimse yatagina yatar da zikretmezse, zikirsiz uykuya varirsa, yarin kiyamet gününde bir noksanlik ve pismanlik oldugu gibi bir mecliste oturup da orada Allah (CC) Hz.leri’ni zikretmeden kalkarsa bu da kiyamette pismanlik ve noksanlik olur.”[38]

Diger Hadis mealinde bir kisi sordu: “Ya Resulellah (SAV)! Mücahidlerin hangisi üstün ve sevabi ecri en büyüktür?” Peygamberimiz (SAV) buyurdu ki: “Allahü Teala (CC) Hz.leri’ni en çok zikredendir.” O sahabe tekrar sordu: “Oruç tutanlardan hangisinin sevabi büyüktür?” Yine cevap vererek: “Allahü Teala (CC) Hz.leri’ni en çok zikredenin ecri en çoktur.” buyurdu. Sahabe yine sirasi ile namaz kilanlarin ve zekat Hac ve sadakadan hangilerinin sevabinin çok oldugunu sordu. Hepsine Nebiler Nebisi cevaben: “Allahü Teala (CC) Hz.leri’ni en çok zikredenlerin sevabi en çoktur.” buyurdu. Bunun üzerine Ebubekir Siddik (RA) Hz.leri, Hz. Ömer (RA) Hz.leri’ne dedi ki: “Ya Eba Hafs, su halde zakirler (zikredenler) hayirlari toplayip gidiyorlar.” Bunun üzerine Resuli Ekrem (SAV) Efendimiz, Ebubekir (RA) Hz.leri’ni tasdik ederek: “Evet haklisin.” Buyurdu.(39)

“Her kim Zikrullahi çok yapmazsa, imandan yoksun olur.”[40

Nakledildigine göre, Resulü Ekrem (SAV) Efendimiz miraca vardigi zaman kiyamda sag elini sol eli üzerine baglayarak Allah (CC) Hz.leri’nden dilekte bulundu. Allahü Teala (CC) Hz.leri: “Habibim (SAV)! Dile benden ne dilersen!” buyurdu. Resul (SAV) Efendimiz: “Allah’im! Ümmetime senden yakinlik dilerim.” dedi. Allahü Teala (CC) Hz.leri: “Izzetim hakki için senin ümmetine yakin olmayi ben de isterim, kafirleri cennete koymam. Rahmet ve nimetini mü'minler için hazirladim. Benim rizami isteyen, dili ile beni zikretsin, bedenini benim ibadetimde kullansin. Beni sevmenin nisani benim sözümden baska söz dinlememek, gönlünde benim sevgimden baska sevgi bulundurmamaktir. Beni sevenler dilleri ile beni, tekbir ederlerken ellerini kaldirsinlar, ayaklari ile kiyam etsinler. Gözleri yasli olsun. Bu hal üzere olanlara herkesten yakin olurum.” buyurdu.[41]

Resuli Ekrem (SAV): “Ya Rab, dünyadan yüz çevirip ahirete yönelmek nedir, nasil olur?” diye sordu. Allahü Teala (CC) Hz.leri: “Dünya nimetlerinden az ve yetecek kadarini alip fazla yigmamak, benim zikir ve fikrim ile mesgul olmaktir.” buyurdu. Resuli Ekrem (SAV): “Devamli olarak Senin zikrin ile mesgul olmak nasil olur?” diye sordu. Allahü Teala (CC) Hz.leri:” Insanlardan uzaklasip bana ibadet etmekle olur.” buyurdu. Resuli Ekrem (SAV): “Ey Rabbim! Bana beni sana yaklastiracak bir ameli ögret.” dedi. Allahü Teala (CC) Hz.leri: “Geceni ibadet ve gündüzünü oruçla geçir, kimde üç haslet bulunursa onu cennete korum.” buyurdu. Resuli Ekrem (SAV): “Bu üç haslet nedir?” diye sordu. Allahü Teala (CC) Hz.leri: “Dilini benim zikrimden baska bir sey için hareket ettirmemek, kalbini seytanin vesvesesinden korumak ve açligi göz nuru bilmektir. Habibim! Açlik, yalnizlik ve sükutun zevkine varaydin ve bunlarin sonuç ve faydalarini hileydin, bütün olgunluklari bulurdun.” buyurdu.[42]
MESUT
MESUT

ZİKİR HAKKINDA HADİSLER Empty Geri: ZİKİR HAKKINDA HADİSLER

Mesaj  YUSUF Cuma Nis. 30, 2010 8:09 pm

Allah razı olsun paylasımınız ıcın
YUSUF
YUSUF
Admin

https://galibi.yetkin-forum.com

- Similar topics